Przejdź do treści

Pielęgnacja border terriera

Pielęgnacja border terriera.

Border terrier aby dobrze wyglądał musi być odpowiednio pielęgnowany. Sierść border terriera składa się z gęstego podszerstka (włos króciutki, miękki) stanowiącego warstwę nieprzemakalną oraz ochronę  termoizolacyjną i włosa okrywowego (dłuższy, gruby twardy w dotyku), który jak nazwa mówi, stanowi okrywę skóry psa. Jego okrywa włosowa  musi być trymowana, czyli włos musi być wyrywany (wyciągany) nigdy nie wolno border terriera strzyc nożyczkami. Trymowanie polega na usunięciu starej przerośniętej sierści (włosa okrywowego). Można powiedzieć, że trymowanie to inaczej „skubanie”. Czynność trymowania należy przeprowadzać w odstępach od 3 – 5 miesięcy w zależności od tempa odrastania okrywy włosowej. Szybkość odrastania okrywy włosowej jest uzależniona od cech danego osobnika i u różnych osobników czynność tą należy przeprowadzać w czasie, gdy widzimy, że zachodzi taka potrzeba. Najlepszym sygnałem do trymowania jest wygląd włosa naszego psa. Border terrier, który musi być trymowany ma okrywę włosową ze sterczącymi (odstającymi) włosami, włos jego jest długi i w wyglądzie stary (matowy i siwy jakby biały), wtedy trymowanie łatwo możemy wykonać  bez dyskomfortu dla naszego psa. Włos taki bardzo łatwo się usuwa, a u niektórych osobników po prostu wychodzi sam i bardzo łatwo go wyczesać. Poniżej zdjęcia border terriera przed trymowaniem z wyraźnie odstającymi już włosami i po trymowaniu.

Narzędzia pomocne w pielęgnacji:

Do trymowania można używać następujących przyrządów: trymer do wyciągania włosa okrywowego typu coat-king, zdjęcie nr 1, a także podszerstka, noża do trymowania – zdjęcie nr 2 – używanego do łatwiejszego chwytania i wyrywania włosów okrywowych, nóż do trymowania działa jak przedłużenie palców. Można posługiwać się także trymerem typu furminator – zdjęcie nr 4 – służy od przede wszystkim do wyciągania podszerstka, ale usuwa również stary włos, który traci już przyczepność. Szczotkować psa należy różnego rodzaju szczotkami – zdjęcie nr 3. Pomocne są też degażówki – zdjęcie nr 5 i cążki do obcinania paznokci – zdjęcie nr 6.

Trymowanie.

Pierwszą czynnością jest ustawienie psa na podwyższeniu, na nieśliskim podłożu, które zapewni psu stabilną postawę, aby pies czuł się pewnie i bezpiecznie podczas pielęgnacji. Podwyższenie ma służyć temu abyśmy mieli łatwiejszy dostęp do psa. Psa najlepiej ustawić bokiem do siebie, jedną ręką przytrzymać go za głowę lub skórę na karku, drugą ręką schwycić kilka włosów między kciuk a palec wskazujący i wyciągnąć (wyrwać) włosy zdecydowanym i szybkim ruchem w kierunku, w jakim rośnie sierść (w pozycji bocznej  – w kierunku do tyłu). Jeśli pozycja boczna nam nie odpowiada możemy ustawić psa przodem do siebie lub tyłem. Niezależnie od pozycji pracy, ruchy powinny być zawsze szybkie, powinny to być pociągnięcia w kierunku, w jakim rośnie sierść.

Pracując nożem do trymowania należy schwycić niewielką ilość włosów między kciuk i spodnią część noża i wyciągać włosy, szybkimi ruchami, w kierunku, w jakim rośnie sierść. Należy zwrócić uwagę, aby włosy nie obcinały się lub nie urywały końcówki włosa  przy użyciu noża, jeśli będzie się tak działo należy trzymać ostrze noża bardziej równolegle do sierści i bliżej ciała zwierzęcia. Nożem możemy też zdejmować włos jakbyśmy psa czesali, tutaj jednak lepiej posłużyć się furminatorem. Trymerem wykonujemy ruchy tak jakbyśmy psa czesali zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa.

Trymowanie najlepiej rozpocząć od szyi i klatki piersiowej. Następnie trymujemy nogi, ogon, głowę oraz podbrzusze. Usuwamy całą „starą” okrywę włosową. Zdejmujemy wszystkie martwe włosy z nóg, w tym pierzaste włosy z tyłu nóg, guza łokciowego i stawu skokowego. Także sama stopa powinna być na wierzchu wytrymowana. Ogon i okolicę odbytu należy trymować ostrożnie gdyż skóra jest tam bardziej wrażliwa szczególnie na spodniej jego części i przy odbycie. Na głowie należy usunąć wszystkie martwe włosy od góry w dół czaszki między oczami, aż do zewnętrznych części oczu. Policzki równomiernie od zewnętrznego kącika oka w dół do zewnętrznego brzegu pyska i zewnętrznej części uszu. Należy też usunąć martwe włosy z przodu i wewnątrz uszu – na zewnętrznej części uszu ręką, delikatnie obchodząc się z brzegami uszu. Podczas trymowania brody (wąsów) należy ostrożnie usunąć zbyt długie, rozwichrzone włosy, usuwając tylko po kilka na raz. Broda rośnie powoli, więc błędy będzie widać przez długi czas. Dolna krawędź brody powinna okalać naturalną linię żuchwy, a nie powinna układać się w trójkąt lub w kształt koziej bródki. Tutaj można sobie dopomóc nożyczkami (degażówkami – zdjęcie nr 5). Przy trymowaniu podbrzusza można użyć nożyczek (degażówek) do trymowania owłosienia wrażliwego brzucha i wewnętrznej części nóg i okolic narządów płciowych, jednak należy się starać również trymować podbrzusze. Jednak gdyby wyraźnie naszemu pieskowi sprawiało to ból, należy wtedy użyć degażówek. Sugerowane jest używanie nożyczek z zaokrąglonymi końcówkami, aby przypadkiem nie skaleczyć wrażliwych miejsc podbrzusza.

Ważne !!! gdy wybieramy się na wystawę.

Wykształcenie się nowej, zewnętrznej sierści psa zajmuje zwykle od 6 do 8 tygodni. Podczas okresu wzrostu, należy regularnie przeczesywać sierść – skorzystać z noża do trymowania jak szczotki, aby usunąć włosy, które zostały przeoczone podczas trymowania. Gdy nowa zewnętrzna sierść border teriera wyrośnie, można przedłużyć jej dobry wygląd i opóźnić następne trymowanie przez selektywnie wybieranie i wyciąganie najdłuższych włosów starych i tych, które nie dają się gładko położyć. Takie regularne wyciąganie inicjuje wzrost nowych wierzchnich warstw włosów, rozbijając pierwszą warstwę na kilka długości. Należy robić to ostrożnie, aby nie wyciągnąć zbyt wielu włosów w jednym miejscu. Sierść nie każdego psa może być w taki sposób sukcesywnie oczyszczana, jest to sztuka, której można się nauczyć tylko poprzez praktykę.

Prawidłowo wytrymowany border terrier po około 6 tygodniach, gotowy do wystawy wygląda tak:

Z tak przygotowanym border terrierem nie będzie wstyd pokazać się na wystawie, a tym bardziej na spacerze czy wizycie u przyjaciół i znajomych!

Kąpiel.

Kąpiel – mydło oraz szampony usuwają naturalne natłuszczenie ochronne sierści psa, dlatego psa należy kąpać tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Używać należy tylko szamponu dla psów, w miarę możliwości przeznaczonego specjalnie dla rodzaju sierści. Po kąpieli psa trzeba wysuszyć poprzez wytarcie ręcznikiem, następnie przeczesać włos i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. W domu należy uważać, aby nie robić przeciągu w czasie gdy pies jest jeszcze mokry. Po kąpieli psa należy szczotkować, aby przywrócić naturalne natłuszczenie (nawilżenie) jego sierści. Szczotkować psa należy przynajmniej raz w tygodniu, jednak zalecane jest nawet codziennie. Mamy w ten sposób okazję, aby obejrzeć psa dokładnie i aby utrzymać w dobrej kondycji zarówno zdrowie psa, jego sierść, a także psychikę.

Paznokcie (pazury).

Paznokcie  powinny być obcinane regularnie, jeśli pies często chodzi po szorstkiej powierzchni, paznokcie naturalnie się ścierają jednak często zdarza się, że muszą być dodatkowo obcinane. Należy przycinać je niezbyt głęboko, aby nie spowodować skaleczenia psa, najlepiej przyjrzeć się jak to robi lekarz weterynarii lub po prostu zlecić tą czynność osobie wykwalifikowanej (obcinanie paznokci wykonuje się przy użyciu specjalnych cążków – zdjęcie nr  6). Należy też pamiętać o ostrogach.

Zęby.

Bardzo ważne dla zdrowia psa, jak również dla wyglądu są czyste zęby. Zęby psa należy sprawdzać regularnie. Najlepiej zapewnić psu różnego rodzaju czyściki do zębów takich jak wędzona kość cielęca i inne produkty (przemysłowe) do czyszczenia zębów. Duże złogi kamienia nazębnego mogą być usunięte tylko przez doświadczoną osobę zajmującą się pielęgnacją psa, najlepiej lekarza weterynarii. Oczywiście psu można czyścić zęby przy pomocy „ludzkiej” 🙂 szczoteczki i pasty do zębów 🙂 

Translate »