Przejdź do treści

Parson Russell Terrier

Parson Russell Terrier został wyhodowany przez szkockiego pastora Jacka Russella głównie do polowania na lisy. Wygląd oraz użytkowość przedstawia go jako wytrwałego i mało wymagającego teriera pracującego, szczególnie przydatnego w polowaniu w funkcji norowca.

Włos występuje odmianie  krótkowłosej i szorstkowłosej. Każda z nich jest łatwa w pielęgnacji. Parson jest pieskiem bardzo aktywnym, inteligentnym o wesołym usposobieniu. Wyróżniają go spryt, odwaga, pewność siebie. Uczy się chętnie i szybko, od szczenięcia wymagana jest konsekwencja w wychowaniu, gdyż później jako dorosły osobnik możne podejmować próby zdominowania członków rodziny. Należy jednak przy tym nie być zbyt surowym i umieć zaskarbić sobie zaufanie psa. Jeśli Parson zaufa swemu panu jest mu już wierny na zawsze.

W 2001 roku nastąpił podział dawnego Parson Jack Russell Terriera na dwie odrębne rasy – krótkonogiego (bardziej rachitycznego) Jack Russell Teriera oraz zgrabniejszego – na wyższych łapkach – Parson Russell Terriera.

Ze względu na niezmierzone pokłady energii wymagają dużo ruchu. Do ciekawostek należy fakt, iż wzorzec tej rasy wymaga, aby ogon był na tyle długi, aby można go było za niego chwycić
i wyciągnąć z nory. Ogony nie powinny być więc cięte. Winny być proste, ewentualnie lekko zakręcone. Również klatka piersiowa winna być wąska tak aby pies mógł się zmieścić w norze i mógł szybko wyjść. Klatkę piersiową powinno dać się objąć dwoma rękoma.

Jest to rasa w Polsce dość mało znana. Ostatnio robi ona coraz większą karierę na konkursach agility oraz pewną ich ilość posiadają myśliwi. Parson Russel Terier to pies, który wystąpił w filmie „Maska”. Nasze psy są selekcjonowane w taki sposób aby zawsze były jak najmniej kłopotliwe, czyli lubiące ludzi i zwierzęta.

Nasze Parsony są doskonałymi przyjacielami i towarzyszami rodziny, są jak najbardziej aktywne ale bardzo mile usposobione, lubią a nawet wręcz uwielbiają kontakt z ludźmi.

Nie ma u nas miejsca dla osobników zapatrzonych w siebie, kłopotliwych w wychowaniu i późniejszym wspólnym życiu  z człowiekiem.

Wzorzec rasy 

Translate »